Badania na temat skuteczności w różnych obszarach zastosowań

Baza badań na temat Mindfulness:
https://goamra.org

MBSR i MBCT są dwiema najpopularniejszymi i najdokładniej przebadanymi programami bazującymi na uważności Mindfulness.
Od lat 80-tych wykonano na całym świecie ponad 3000 badań potwierdzających skuteczność Mindfulness w różnych obszarach, takich jak psychologia, psychoterapia, medycyna, edukacja, biznes czy dietetyka. W niektórych krajach, jak np. USA czy Wielka Brytania, metody bazujące na Mindfulness są rekomendowane w ośrodkach medycznych, szkołach, ośrodkach terapeutycznych, do pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi i są częściowo lub w całości refundowane. W ofercie są kursy dla dzieci, młodzieży, dorosłych, lekarzy, pacjentów, osób uzależnionych, prawników, więźniów, umierających, leaderów czy managerów.

Badania nad zastosowaniem Mindfulness prowadzą między innymi taki ośrodki jak:

University of Massachusetts Medical School
Yale University
University of Oxford
Bangor University
The Institute for Mindfulness-Based Approaches, GermanyUniversity of Exeter
The Mind & Life Institute Hadley, USA & The Mind & Life Europe
Stanford University
Harvard Medical School
MIT (Massachusetts Institute of Technology)
University of California, Los Angeles

Doświadczeni medytujący potrafią wytworzyć stan umysłu, który jest uważny, skupiony, pełen mocy i nieprzemijający.
W szczególności, eksperymenty wykazały, że obszar mózgu powiązany z emocjami takimi jak na przykład współczucie był znacznie bardziej aktywny u osób z długotrwałą praktyką medytacyjną. Odkrycia te wskazują, że podstawowe ludzkie cechy mogą być celowo wzmacniane poprzez trening umysłowy.

Inne eksperymenty naukowe wskazują również, że nie trzeba być wysoko wyszkolonym medytującym aby korzystać z dobroczynnych skutków medytacji oraz że dwadzieścia minut codziennej praktyki może znacząco przyczynić się do redukcji stresu, tendencji do wpadania w złość (szkodliwy wpływ złości na zdrowie został już dobrze udokumentowany), jak również ryzyka pogorszenia stanu zdrowia w przypadku głębokiej depresji.

Podejście/metoda MBSR Mindfulness to świeckie podejście medytacyjne, które polega na ćwiczeniu się w uważności, uważnej obecności. Wywodzi się z medytacji buddyjskiej, aczkolwiek uważność jest obecna we wszystkich tradycjach medytacyjnych i duchowych.


Nad opracowaniem metody MBSR pracował w szpitalach amerykańskich Jon Kabat-Zinn. Obecnie jest z pozytywnymi skutkami stosowana w ponad dwustu szpitalach, jako metoda uśmierzania bólu pooperacyjnego oraz w przypadku raka i innych poważnych chorób.) na przestrzeni ośmiu tygodni objawia się znaczącym wzmocnieniem układu odpornościowego oraz zdolności danej osoby
do koncentracji, zmniejszeniem ciśnienia tętniczego u osób cierpiących na nadciśnienie, jak również szybszym zdrowieniem z łuszczycy.

Jeśli chodzi o praktykę, zasadnicze znaczenie ma nie to, by medytować długo w czasie pojedynczej sesji, lecz by medytować regularnie. Jeżeli nasz mózg jest sukcesywnie angażowany, zmiany w układzie nerwowym można zaobserwować po około 30 dniach. Badanie wpływu stanów umysłu na zdrowie, kiedyś uważane za fantazje, obecnie coraz częściej staje się częścią badań naukowych. Bez dramatyzowania, ważne jest podkreślenie stopnia, w jakim medytacja i „trening umysłu" mogą zmienić nasze życie. Mamy tendencje do niedoceniania mocy przekształcania własnego umysłu oraz skutków jakie ta „wewnętrzna rewolucja", głęboka i spokojna, może wywrzeć w naszym życiu.

Zmiana może nastąpić w każdym wieku

Baza wiedzy na temat Mindfulness:
http://www.mindfulnet.org