O mnie

b7ed4f79-f8a4-4de2-90af-d5375f79bb79jpg

Cezary Skura, 45 lat. Jest psychologiem społecznym, psychologiem twórczości, absolwentem Uniwersytetu SWPS (także specjalność: psychoterapia i psychologia twórczości), psychoterapeutą w podejściu  Gestalt (Kończy właśnie profesjonalne 4 letnie szkolenie).

Uważnością, psychologią, psychoterapią, medytacją, czy szeroko pojętym samorozwojem zajmuje się od ponad 20 lat. Ponad 10 lat doświadczenia w działalności szkoleniowej, pracy warsztatowej, kursach, sesjach indywidualnych, prowadzeniu grup, seminariów. 

Prowadzi kursy, szkolenia, warsztaty i sesje indywidualne, dla dorosłych, młodzieży, dzieci. Pracuje także z firmami, szkoli specjalistów (np. lekarzy, terapeutów, psychologów, pracowników socjalnych, nauczycieli).

Pracował jako psycholog szkolny w Gimnazjum Integracyjnym nr. 7 przy Łazienkach Królewskich w W-wie.

Ukończył drugą edycję szkolenia nauczycielskiego dla trenerów/nauczycieli MBSR/MBCT, według programu The Institute for Mindfulness-Based Approaches w Niemczech. Jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Mindfulness, a także członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli MBSR/MBCT.

Współpracuje z Uniwersytetem SWPS, Instytutem Uważności i Psychoterapii, Warszawską Grupą Psychologiczną,  z fundacją Etoh oraz innymi ośrodkami.

Prowadzi obecnie 2 edycję treningu uważności Mindfulness i współczucia Compassion w ramach studiów podyplomowych na uniwersytecie SWPS. Współprowadził pierwszy w Polsce projekt „Mindfulness i akceptacja w zmianie zachowania” na tej uczelni, dwie edycje warsztatów otwartych w ramach koła naukowego Uniwersytetu SWPS oraz Strefy Psyche. Ma na swoim koncie wiele edycji kursów 8-tygodniowych MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction), szereg warsztatów i sesji indywidualnych. Obecnie także kierownik praktyk dla studentów kierunków psychologii, na Uniwersytecie SWPS, w zakresie uważności Mindfulness i podejścia współczucia Compassion.

Absolwent programu pomocy psychologicznej i letniej szkoły psychoterapeutów Gestalt w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt w Krakowie . Ukończył szkolenia w zakresie pracy z grupami, psychoterapii grupowej, analizy transakcyjnej, cyklu energetycznego, psychodramy, terapeutycznej pracy ze snami, różnych podejść w psychoterapii, psychoterapii par, psychoterapii systemowej, poznawczo bechawioralnej, dialogu i komunikacji międzyludzkiej, pracy z objawem poprzez ciało, pracy ze stresem, emocjami i inne.

Ukończył fakultet w zakresie podstaw psychologii transpersonalnej z Wojciechem Eichelbergerem.

Przebył cykl warsztatów terapeutyczno-rozwojowych "Progi życia" prowadzonych przez Janusza Sztencla i Tannę Jakubowicz Mount.

Mam za sobą ponad 10 lat psychoterapii własnej.

 Dyplomowany masażysta w zakresie różnych form masażu oraz podstaw akupresury. Przebył kurs pracy z ciałem, elementów Shiatsu z Claudią Berettą z Włoch i podstawowy poziom systemu Shiatsu u Ani Litkie i Ewy Tarasewicz. Posiada dyplom masażysty, w zakresie różnych form masażu i podstaw akupresury.

Interesuje się szeroko pojętą twórczością i posiada uprawnienia do prowadzenia treningów twórczości oraz diagnozy twórczości. Były Dj i kompozytor muzyki elektronicznej (obecnie tylko hobbystycznie).

Ma za sobą wiele warsztatów z zakresu pracy psychologicznej, pracy z ciałem, psychoterapii, wieloletnią psychoterapię własną w formie grupowej i indywidualnej oraz ponad 20 lat doświadczenia w praktyce medytacji pod okiem wykwalifikowanych nauczycieli, zarówno z tradycji wschodnich jak i zachodnich.

Jest także zaangażowany w praktykę medytacji w linii  tybetańskiego Bon i z ramienia Tenzina Wangyala Rinpoche prowadzi warszawski ośrodek w tej tradycji, gdzie jest instruktorem medytacji, pracy z oddechem i innych metod wywodzących się z tej bogatej tradycji. Od 9 lat prowadzi regularne zajęcia medytacyjne w ramach tego ośrodka, organizuje warsztaty, kursy i imprezy związane z praktyką medytacji, metodami pracy z oddechem i innymi zręcznymi środkami pomagającymi radzić sobie z problemami oraz skutecznie się rozwijać. Jest uczniem Tenzina Wangyala Rinpoche, który jest jego głównym nauczycielem, choć nieustannie uczy się także od innych.

Ceni sobie równowagę w życiu, spokój, szeroko pojęty rozwój osobisty i poczucie humoru. Uwielbia jazdę na rowerze górskim, interesuje się także sztukami walki, ćwiczy jogę, uwielbia muzykę, przyrodę, amatorską fotografię i wszystko co lata ;). Prywatnie od 10 lat w związku, ojciec 2 letniej Niny.

Moi nauczyciele: Jon Kabat Zinn, Wojciech Eichelberger, Ivan Milton, Linda Lehrhaupt, Petra Meibert, Janusz Sztencel, wybitni polscy psycholodzy prof Edward Nęcka, prof Grażyna Wieczorkowska, prof Andrzej Strzałecki

Tenzin Wangyal Rinpoche, Roshi Kwong, Njima Dakpa Rinpoche, Ponlop Rinpoche.

Magda Zaleska-Stolzman, Zosia Pierzchała, Dorota Węgrzyn, Andrzej Wroński z Instytutu Integralnej Psychoterapii Gestalt w Krakowie i inni.
Komentarze uczestników poprzednich kursów, oraz poniżej opinie innych uczestników i zrealizowane projekty:

"Trening Mindfulness spadł na mnie znienacka, ale pozwolił mi dostrzec świat bez sprzeciwu, po prostu taki jaki jest. Nauczyłam się żyć bardziej świadomie. Dał mi odwagę aby uczynić się otwartą dla swych pragnień, z większą akceptacją dla siebie i wszystkich wokół. Wielka w tym zasługa Czarka jako wspaniałego trenera z ogromną wiedzą, doświadczeniem, życzliwym wszystkim i w pełni oddanym swej pracy. Po zajęciach zawsze pozostaję z głęboką refleksją i z radością w sercu tam wracam."


Czarek posiada ogromną wiedzę która potrafi przekazać innym i ułatwić im życie. Fascynuje mnie również wiarygodność tego człowieka który sam praktykuje i wie do czego i dlaczego chce pokazywać uczestnikom zajęć ta stronę życia. Wiele przekazanych informacji pozwala uczestnikom na sprawne odnalezienie klucza do często zamkniętych drzwi.

Warsztaty z Cezarym były jedynymi z najlepszych na jakich byłam w życiu (a było tego wiele ;)). Naprawdę fantastyczny czas :) , wielka szkoda, że tak krótko.

Polecam zajęcia z Czarkiem gdyż jest człowiekiem spokojnym i u ważnym na otaczającą nas rzeczywistość oraz sposób myślenia.
Doceniam uchwycone momenty z życia w fotografiach które publikuje oraz w nagraniach muzycznych przyrody którymi się dzieli.

Bardzo miły prowadzący, rzeczowy, konkretny, mówiący z sensem, sympatyczny, przyjemny w odbiorze. U tego prowadzącego można skorzystać z jego wiedzy, bez napinania się i zmuszania się. Potrafi nawiązać kontakt z początkującym kursantem, nie zarzuca zbyt zaawansowaną wiedzą.

Świetny prowadzący, posiada bardzo ciekawą wiedzę, którą chętnie się dzieli. Bardzo otwarty i przyjazny, potrafi trafnie odpowiedzieć na pytania i wątpliwości uczestników.

Podobało mi się otwarte podejście prowadzącego, cierpliwość, zrozumienie potrzeb kursantów, elastyczność, konsekwencja, łagodność

Prowadzisz fantastycznie, uwielbiam Twoje medytacje

Pracownia Mindfulness to niepozorne miejsce wypełnione ogromną dozą pozytywnej energii. Zajęcia prowadzone są bez sztucznego zadęcia i dalekie są od sekciarstwa. Jest naturalnie, swobodnie, z dystansem i sporą dawką poczucia humoru.

Prowadzący ma dużą wiedzę na temat medytacji i Mindfulness i chętnie dzieli się zarówno tą wiedzą, jak i osobistym doświadczeniem. Jego wykształcenie i znajomość warsztatu dają poczucie bezpieczeństwa (i nadziei, że w sytuacji gdyby pojawiły się jakieś trudne doświadczenia będzie wiedział jak zareagować).

Dzięki treningom uważności mam znacznie więcej akceptacji i łagodności dla siebie i innych. Z większym spokojem podchodzę do tego, co mi się przydarza. Zyskałam większy wgląd w siebie i lepszą świadomość myśli i emocji, które mi towarzyszą.

Polecam wszystkim tym, którzy chcieliby spróbować i sprawdzić jaki wpływ może mieć na nich Mindfulness i tym, którzy by się zmobilizować do praktyki potrzebują energii grupy.

Praktyka uważności z Czarkiem pokazała mi jak szybko można odnaleźć spokój. Nauczyła na tyle wysterować myśli że technicznie w sytuacjach kryzysowych potrafię znaleźć balans. Łatwiej, spokojniej potrafię znaleźć rozwiązania i podejmować trudne decyzję.


Niektóre zrealizowane przeze mnie projekty:

- 39 edycji 8 tygodniowego, grupowego treningu redukcji stresu opartego na uważności MBSR, w Warszawie i Poznaniu.

- Kilka edycji ndywidualnej forma kursu 8 tygodniowego Mindfulness MBSR

- Warsztat wprowadzający w praktykę uważności Mindfulness dla Szkoły liderów.

- 5 edycji 2 dniowego warsztatu wprowadzającego w teorię i praktykę uważności Mindfulness i współczucia Compassion dla Fundacji Etoch

- Współprowadziłem pierwszy w Polsce obszerny projekt „Mindfulness i akceptacja w zmianie zachowania” na Uniwersytecie SWPS, dwie edycje warsztatów otwartych w ramach koła naukowego Uniwersytetu SWPS oraz Strefy Psyche.

- Weekendowe szkolenie z podstaw uważności Mindfulness dla Centrali i szefów salonów fryzjerskich Jean Louis David

- Weekendowe szkolenie z podstaw uważności Mindfulness dla Bayer Polska

-  Sesje wprowadzające z podejścia Mindfulness i Compassion dla pracownikow Loreal.

- 8 tyg. kurs Mindfulness MBSR dla Havas Polska

- Seminarium z Mindfulness i Compassion współczucia i dla pracowników telefonów zaufania i ośrodków pomocy społecznej

- Seminarium z Mindfulness dla pracowników pracowników socjalnych i terapeutów pracujących w ośrodkach leczenia uzależnień.

- Jednodniowe szkolenie z Mindfulness i Compassion dla pedagogów i psychologów szkolnych

- 4 edycje cyklu 3x3- godzinnych warsztatów Mniejszy stres - Redukcja stresu i radzenie sobie ze str esem (Centrum Integracji Psychicznej, program dofinansowany z Urzędu Miasta)

- 8 edycji cyklu 3x3- godzinnych warsztatów "Harmonia ciała i umysłu" (Centrum Integracji Psychicznej, program dofinansowany z Urzędu Miasta)

- 2 edycje warsztatu wprowadzającego w praktykę uważności Mindfulness i współczucia Compassion podczas konferencji "Doskonalenie metod pomagania osobom z problemami uzależnień" - dla Fundacji Etoh.

- Szereg sesji indywidualnych - Rozwój, praca, problemy osobiste i wsparcie procesu psychoterapii a uważność i Compassion

- 4 edycje wakacyjnego treningu uważności Mindfulness i współczucia Compassion dla dorosłych

- 2 edycje treningu uważności Mindfulness i współczucia Compassion dla dorosłych podczas ferii zimowych

Całodniowe szkolenie wprowadzające w teorię i praktykę Mindfulness dla pracowników firmy Bayer.

- Zorganizowane wyjazdy dla dzieci, rodzin, w tym z praktyką uważności, compassion, świadomą pracą z oddechem, ciałem, rozwojem kreatywności/twórczości.

- Wzmacniacz Kreatywny - Warsztat rozwojowy, łączący odpoczynek, relaksację, redukcję stresu, odzyskiwanie utraconych zasobów z rozwojem kreatywności, twórczości.

- Autorskie warsztaty: relaksacja w życiu, medytacja niezależna od religii, świadoma praca z oddechem.

- Szereg autorskich warsztatów z rozwijania uważności Mindfulness, współczucia Compassion, w życiu, związkach międzyludzkich, pracy, rozwoju własnym. Nauka medytacji, relaksacji, świadomej pracy z oddechem i ciałem - szereg sesji instruktażowych, warsztatów itp..

- Prowadzę warszawski ośrodek Buddyzmu tybetańskiego Bon, gdzie jestem instruktorem, prowadzę sesje, organizuję warsztaty, imprezy.